kamery JVC - społeczność filmowców amatorów JVC

JVC na YoutubeKamery JVC na FacebookKanał RSS Swiatkamer.pl

Co można zrobić za pomocą programu Windows Live Movie Maker

Przy pomocy programu Windows Live Movie Maker (skrót WLMM) możemy przeprowadzić montaż naszych amatorskich filmów z podróży, imprez czy ważnych wydarzeń. Co więcej, możemy to zrobić w bardzo prosty i intuicyjny sposób, który dostarczy nam też dobrej zabawy. Jeśli nie miałeś nigdy kontaktu z programem do montażu, to WLMM jest wręcz idealny dla Ciebie. 
WLMM to program darmowy, wchodzący w skład pakietu Windows Live Essentials. Program dostępny jest w języku polskim (o ile nasz Windows jest w tej wersji polskiej) i, co ważne, świetnie radzi sobie z obsługą najważniejszego standardu filmów Full HD, czyli AVCHD. Oznacza to, że możesz w nim bez problemu montować filmy nagrane przez Twoją kamerę JVC.

movie-maker

Już w środę pierwszy film instruktażowy dla WLMM – zapraszamy! 
 
W tym momencie proponujemy szybką podróż po interfejsie programu, który jest bardzo przejrzysty, szczególnie dla użytkowników programów wchodzących w skład pakietu Microsoft Office, np. Word – choćby ze względu na wstążkowy system menu.


Menu programu 

movie-maker-menu


W górnej części znajduje się menu złożone z kategorii. Po naciśnięciu którejś z nich otworzy nam się tzw. wstążka, czyli podmenu dla danej kategorii składające się z ikon i podpisów. Główne kategorie menu obejmują (widać je na załączonym screenie):


Strona główna – tu dodajemy filmy, zdjęcia czy muzykę, możemy też dodać do filmu motywy czy eksportować film na YouTube. Również w tej zakładce dodajemy do filmu napisy początkowe czy końcowe.


Animacja – umożliwia nam m.in. dodanie przejść między ujęciami.


Efekty wizualne – w prosty sposób możemy dodać efekty jak rozmycie, zrobić film czarno-biały czy dodać pikselizację – efektów jest naprawdę masa i możemy ich używać w łatwy sposób – wystarczy jedno kliknięcie myszką. 


Projekt – tu możemy zarządzać naszym filmem, ustawiając np. jego proporcje (tryb panoramiczny 16:9 czy standardowy 4:3). Możemy też zarządzać dźwiękiem w filmie. 


Widok – zarządzanie widokiem ścieżki czasu.


Edycja – z punktu widzenia montażu to najważniejsza zakładka. Mamy tu narzędzia do przycinania, możemy wpływać na szybkość filmu czy ustawiać głośność muzyki w filmie.

movie-maker-menu-dolne


 
Podgląd filmu i ścieżka czasu 


Dodatkowo na ekranie WLMM widzimy też obszar zwany oknem poglądu (gdzie możemy obejrzeć nasze dzieło) oraz tzw. widok scenariusza, który służy nam do ustawienia kolejności ujęć i wskazywaniu tych obszarów, które możemy edytować. 


movie-maker-sciezka 
Już wkrótce przekonacie się, jak łatwym i przydatnym programem jest Windows Live Movie Maker.