kamery JVC - społeczność filmowców amatorów JVC

JVC na YoutubeKamery JVC na FacebookKanał RSS Swiatkamer.pl

Jak pobrać filmy z kamery do komputera

kamera i komputerCzasami najprostsze czynności wydają się trudne, szczególnie kiedy robione są pierwszy raz. Tak może być w przypadku pierwszego zgrywania materiału wideo i zdjęć z kamery na dysk twardy komputera. W tym przewodniku chcielibyśmy pokazać Wam, w jaki sposób krok po kroku zgrać materiał z kamery JVC na komputer (ten artykuł), a następnie wypalić płytę DVD/Blu-ray (następny artykuł), którą można odtworzyć w zwykłym domowym odtwarzaczu DVD (lub BD).

 

Krok 1. Zainstaluj program Everio Media Browser

  Wraz z kamerą JVC otrzymujemy też program Everio Media Browser (EMB), który służy zarówno do podstawowej edycji materiału (napisy, przycinanie, podkład dźwiękowy), archiwizowania materiału (katalogi, nazwy) oraz do wypalania płyt DVD i Blu-ray.

  Program instalujemy oczywiście tylko raz, najczęściej wystarczy podłączyć kamerę do komputera za pomocą kabla USB, gdyż pliki instalacyjne znajdują się w kamerze. W niektórych modelach program znajduje się na dołączonej do pudełka płycie DVD. Jeśli program jest na płycie zainstalujemy go, wkładając płytę do komputera.

  Zalety programu EMB zostaną docenione przez każdego użytkownika. Warto zapoznać się z artykułem o Everio Media Browser na swiatkamer.pl

  Krok 2. Podłączenia kamery do komputera

   Oczywiście proces zgrywania materiału z kamery rozpoczynamy od podłączenia kamery z komputerem za pomocą znajdującego się w zestawie kabla mini USB (lub innego sprawnego kabla "mini USB").  Najpierw podłączmy kabel do kamery, a następnie do komputera. Komputer powinien wykryć naszą kamerę, zaś w kamerze na wyświetlaczu LCD powinno pojawić się zapytanie: "Wybierz urządzenie". należy wskazać "Połącz z PC".

   Kabel USB do kamery

    

   Kabel podłączamy do kamery JVC

    

   Kabel USB do komputera

    

   Połaczenie z kamerą EMB

    

   Po wybraniu na ekranie LCD kamery opcji "Połącz z PC" pojawi się menu kamery. Wybieramy z niego opcję  „Tworzenie kopii zapasowej” (wymaga ona przejścia w dół w menu). W tym momencie, o ile mamy zainstalowany na komputerze program Everio Media Browser, to uruchomi się on automatycznie. Jeśli nie mamy EMB, możemy wykorzystać do pobrania plików z kamery programu domyślnie wbudowanego w Windows. Nazwa "tworzenie kopii zapasowej" może być trochę myląca, ale to właśnie ta opcja pozwala nam przegrać materiał z kamery. W istocie tworzymy bowiem kopię naszych plików na dysku komputera (nie zaś przenosimy z kamery na dysk komputera), dzięki czemu filmy będą nadal znajdować się na kamerze (do czasu ich usunięcia bądź sformatowania pamięci kamery).

    

   Menu w kamerze JVC

    

   menu kamery - pobierz

    

   EMB

   Krok 3. Zgrywanie materiału w EMB

    Po uruchomieniu się programu Everio Media Browser pokażą się pliki (filmy i zdjęcia z kamery), które możemy skopiować. Ważne jest też, że możemy określić, gdzie chcemy przegrać nasze pliki poprzez zdefiniowanie lokalizacji na dysku twardym.

     

    EMB - przegrywanie filmów z kamery

     

    preferencje w Everio Media Browser

     

    Mamy nadzieję, że ten przewodnik "krok po kroku" dobrze pokazał, jak zgrać materiał z kamery JVC do komputera. Jeśli jednak macie jakieś pytania - zapraszamy do dyskusji na forum.