kamery JVC - społeczność filmowców amatorów JVC

JVC na YoutubeKamery JVC na FacebookKanał RSS Swiatkamer.pl

Filmowanie dzieci - wstęp

Pierwszy uśmiech, pierwsze kroki dziecka, pierwsze słowa. Mając sfilmowane takie chwile możemy się poczuć naprawdę dumni. Choć zdajemy sobie sprawę, że do ich sfilmowania potrzeba także wyjątkowego szczęścia. I kamery zawsze pod ręką :)

Dziecko to trudny temat do filmowania. Chociaż w tym wypadku to amatorzy, a konkretnie najbliższa rodzina, mają zdecydowanie łatwiej niż profesjonaliści (niebędący z dzieckiem spokrewnieni). Znajoma twarz budzi ciepłe uczucia zaś ktoś obcy z kamerą wywołuje niepokój i nieśmiałość. I choć w przypadku bardzo małych dzieci często mamy doświadczenia z mniejszą tremą – niektóre z nich nawet, jeśli nie wiedzą, do czego służy kamera, podświadomie wyczuwają dyskomfort i są nieśmiałe.

Pewien stopień napięcia na początku jest naturalny. Dlatego musimy wykazać cierpliwość i poczekać, gdy filmowane dziecko straci zainteresowanie kamerą. Wtedy zacznie się zachowywać naturalnie, a my będziemy mieli okazję wykonania ciekawych ujęć.

Bardzo dobry pomysłem jest aranżowanie spotkań z rówieśnikami. W takich sytuacjach dzieci zachowują się swobodnie i potrafią rzucić się w wir zabawy nie zwracając uwagi na to, że są filmowane. Jeśli nie chcemy zwracać na siebie uwagi możemy także filmować wykorzystując zbliżenia, oczywiście korzystając przy tym ze statywu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać filmując dzieci? Dzieci są wyjątkowo ruchliwe, także przy ich filmowaniu warto pozostawić wokół nich więcej miejsca w kadrze, aby z niego nie wypadały. Przy filmowaniu dzieci najlepiej sprawdza się filmowanie z ręki lub ze statywu naramiennego (o ile nie używamy zoomu) - dzieci często bywają zbyt ruchliwe na zwykły statyw. Starajmy się filmować z różnych perspektyw – film z tym samym tłem przez dłuższy czas jest po prostu nudny. W pomieszczeniach pamiętajmy o odpowiednim świetle; filmujmy przy oknie lub korzystajmy ze sztucznych źródeł światła (ale nie mieszajmy tych rodzajów oświetlenia). Filmując dziecko na podłodze lub w łóżeczku, dobrze jest zastosować górne oświetlenie (np. lampka nocna) oraz jasną tkaninę odbijającą światło.

Do tematu filmowania dzieci będziemy jeszcze wracali.