kamery JVC - społeczność filmowców amatorów JVC

JVC na YoutubeKamery JVC na FacebookKanał RSS Swiatkamer.pl

Mikrofon zewnętrzny JVC MZ-V10

Mikrofony wbudowane w kamerę wbrew niektórym opiniom radzą sobie naprawdę dobrze. Jednak w pewnych warunkach, gdy oczekujemy wysokiej jakości dźwięku np. podczas filmowania wywiadów, mikrofon zewnętrzny będzie rozwiązaniem wskazanym, a czasem nawet koniecznym. Wybór na rynku jest duży. Aby jednak być absolutnie pewnym co do jakości dźwięku i pełnej kompatybilności z naszą kamerą, warto korzystać z mikrofonów dedykowanych do danej kamery. Takim polecanym mikrofonem dla konsumenckich kamer JVC jest MZ-V10.

JVC MZ-V10 to lekki, poręczny stereofoniczny mikrofon pojemnościowy. Jest tegorocznym następcą mikrofonu JVC MZ-V8, który zbiera wyjątkowe recenzje użytkowników na całym świecie. JVC MZ-V10 jest wykonany w technologii niskiego hałasu, a wysoka czułość i niski stosunek szumu do dźwięku sprawiają, że mikrofon budzi uznanie. Dodatkowo solidny metalowy korpus zmniejsza zakłócenia elektryczne. Mikrofon jest kompatybilny ze stopkami pod akcesoria i wejściami mikrofonowymi stosowanymi w kamerach JVC Everio. W zestawie znajdziemy mocowanie do montażu na kamerze, osłonę przeciwwietrzną i przedłużacz mikrofonowy.

JVC MZ-V10 na świecie jest dostępny od marca. Wkrótce powinien się pojawić także na polskim rynku. Gdy mikrofon trafi w nasze ręce chętnie podzielimy się z Wami naszymi wnioskami.

Baterie do kamer JVC - kompatybilność modeli 2012 i 2013

Elementem niezbędnym do działania naszej kamery jest oczywiście akumulator, który potocznie zwykło nazywać się baterią. To od niego zależy jak długo będziemy mogli cieszyć się filmowaniem bez obecności gniazdka oraz ładowarki. W przypadku serii Everio mamy do czynienia z dwoma typami baterii. Pierwszy z nich jest dedykowany do modeli z oznaczeniem E/EX oraz GX. Kamery tego typu używają zewnętrznych akumulatorów o nazwie „Data Battery". Drugi typ akumulatora to bateria wewnętrzna przeznaczona do kamer opisywanych literami V/VX. W tym artykule przedstawiamy Wam jakich akumulatorów należy używać w kamerach JVC z roku poprzedniego i najnowszej serii kamer z 2013 roku.

BN-VG121BN-VG138

Czytaj więcej: Baterie do kamer JVC - kompatybilność modeli 2012 i 2013

Statyw w kieszeni, czyli po co nam minitstatyw?

Tripody, czyli statywy trójnogie, są powszechnie używane zarówno przez półprofesjonalnych filmowców jak i wideoamatorów. Trudno sobie wyobrazić filmowanie z wykorzystaniem dużego przybliżenia lub korzystanie z funkcji Time Lapse bez użycia statywu. Jednak ze względu na swoje rozmiary i ciężar nie zawsze mamy możliwość zabrania ze sobą tradycyjnego statywu. Poza tym mówiąc szczerze dźwiganie za każdym razem ze sobą i pilnowanie takiego potwora jest po prostu niewygodne.

Co możemy więc zrobić? Jeśli istnieje możliwość ustawienia kamery na podwyższonej powierzchni (szafa, stół, krzesło, parapet) bardzo dobrym rozwiązaniem będzie mini statyw. Taki statyw możemy ustawić np. na parapecie lub regale.

Do wyboru mamy kilka rodzajów ministatywów. W przypadku lekkich kamer amatorskich szczególnie ciekawym rozwiązaniem będzie statyw z elastycznymi nóżkami. Nogi tego ministatywu można swobodnie wyginać, dzięki czemu możemy dowolnie kształtować ustawienie kamery, a także wedle uznania i potrzeb ustawiać ją na nierównej powierzchni np. na kamieniu. Statywy elastyczne można wykorzystywać naprawdę kreatywnie i tu ogranicza nas głównie nasza wyobraźnia np. za jego pomocą kamerę możemy stabilnie umieścić na drzewie.

Czytaj więcej: Statyw w kieszeni, czyli po co nam minitstatyw?

Jaki statyw do kamery?

Nawet najlepsza stabilizacja obrazu nie zniweluje drgań dłoni, jeśli filmujemy z użyciem zoomu lub korzystamy z filmowania poklatkowego. Dlatego najskuteczniejszym sposobem stabilizacji obrazu było, jest i zapewne będzie wykorzystywanie statywu (choć trzeba przyznać, że najnowsze sposoby stabilizacji rzeczywiście budzą uznanie). Nawet, jeśli nie korzystamy z zoomu czy funkcji Time Lapse, to, jeśli chcemy filmować przy stacjonarnym ustawieniu kamery warto korzystać ze statywu.

Rodzaje statywów i ich konstrukcji to bardzo szeroki temat. Postaramy się przybliżyć ten temat na tyle, na ile będzie to ważne z punktu widzenia wideoamatora. Z grubsza statywy możemy podzielić na: monopody (jedno ramię z wysięgnikiem), tripody (tradycyjne trójnogi), ministatywy, statywy naramienne i specjalistyczne statywy profesjonalne.

Czytaj więcej: Jaki statyw do kamery?

Statyw z przyssawką do mocowania kamery JVC Adixxion

Sportowa kamera JVC Adixxion to potężne narzędzie do tworzenia pomysłowych filmów np. podczas jazdy samochodem. Aby w pełni wykorzystać możliwości JVC Adixxion będziemy potrzebowali uniwersalnego mocowania, za pomocą, którego będziemy mogli zamontować JVC Adixxion nie tylko we wnętrzu, ale także na zewnątrz naszego auta.

Rolę taką świetnie spełni statyw z przyssawką MT-SP001 (dostępny na polskim rynku). Korzystając z niego możemy przytwierdzić do dowolnej zewnętrznej części naszego samochodu. Regulacja kulowa umożliwia ustawienie kamery pod dowolnym kątem.

Zobacz więcej - Statyw z przyssawką do mocowania kamery JVC Adixxion

Akumulatory w kamerach JVC 2012

Dziś kontynuujemy temat akcesoriów do kamer JVC z serii na rok 2012. Tym razem zajmiemy się kwestią akumulatorów i zasilaczy. Jak wiadomo, bez akumulatora kamery nie użyjemy, więc kwestia jest dosyć ważna. Tym bardziej, jeśli filmujemy często i długo.

Wraz z każdą zakupioną kamerą JVC otrzymujemy w zestawie akumulator. W zależności od modelu kamery mogą to być akumulatory o różnych pojemnościach, które różnią się oprócz mocy także kształtem. Zobaczmy, jakie akumulatory otrzymujemy w zestawie.

Następujące modele kamer sprzedawane są w zestawie z akumulatorem BN-VG108 o mocy 800mAh: GZ-E10, GZ-E15, GZ-E200, GZ-E205

Następujące modele kamer sprzedawane są w zestawie z akumulatorem BN-VG212 o mocy 1200mAh: GZ-V500, GZ-V515, GZ-VX700, GZ-VX715

Akumulator BN-VG212

Następujące modele kamer sprzedawane są w zestawie z akumulatorem BN-VG114 o mocy 1400mAh: GZ-EX210, GZ-EX215, GZ-GX1

Akumulator BN-VG114

Czytaj więcej: Akumulatory w kamerach JVC 2012

Bluetooth w kamerze JVC

Kamera i smartfon

Niektóre z kamer JVC obsługują też technologię Bluetooth, dzięki której można starować swoimi kamerami za pomocą smartfonów z zainstalowanym systemem Android. Korzystając z połączenia Bluetooth, możecie wykonać następujące czynności: sterować naszą kamerą (zoom, włączanie-wyłaczanie nagrywanie, robienie zdjęć), sprawdzać na smartfonie obraz podczas nagrywania, importować zarejestrowane zdjęcia, dodawać informacje o lokalizacji, przesyłać nagrane filmy. W wielu wypadkach te funkcje mogą okazać się bardzo przydatne. W tym artykule pokażemy Wam, jak skonfigurować kamerę obsługującą technologie Bluetooth (np. GZ-HM960) ze smartfonem.

 

Czytaj więcej: Bluetooth w kamerze JVC

Jak oglądać filmy bezpośrednio z kamery na telewizorze

Kamera i telewizorSwoją kamerę wideo (kamerę HD) możecie podłączyć bezpośrednio do telewizora za pomocą dwóch rodzajów kabli. Pierwszym z nich jest kabel AV, który otrzymujecie wraz z kamerą, drugim jest kabel HDMI, który możecie dokupić za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. O ile macie telewizor HD (plazma bądź LCD), zdecydowanie warto to zrobić. W tym artykule pokażemy Wam, w jaki sposób oglądać obraz nagrany na kamerze bezpośrednio w telewizorze.

Czytaj więcej: Jak oglądać filmy bezpośrednio z kamery na telewizorze

Pokrowce do kamer - jaki pokrowiec do kamery kupić?

torby do kamerNa stronie swiatkamer.pl pisaliśmy już o korzystaniu z kamery wideo na wakacjach. Zwracaliśmy Wam uwagę, że jednym z  najbardziej niezbędnych akcesoriów przy każdej wyprawie jest dobry pokrowiec na kamerę, który będzie ją zabezpieczał tak przy przenoszeniu jak i przechowywaniu.

 

Dobry pokrowiec ochroni kamerę przed warunkami atmosferycznymi, zamortyzuje wstrząsy i ewentualne uderzenia, ochroni też kamerę przez zabrudzeniem czy porysowaniem. Właściwie to kupując kamerę, należy zakupić do niej także pokrowiec.

 

Czytaj więcej: Pokrowce do kamer - jaki pokrowiec do kamery kupić?

Jaki komputer do kamery HD?

komputer-do-kameryBardzo często pojawiają się pytania jaki komputer należy posiadać do oglądania i montażu materiału HD. Pytanie jest bardzo zasadne i wynika z faktu, że wiele osób jeszcze 1-2 lata temu miało duże problemy z obejrzeniem nagranego materiału na swoim komputerze (z uwagi na niewystarczające możliwości sprzętowe i nieprawidłowe kodeki). Jeszcze większy problem pojawiał się przy montażu – tu wymagania względem komputera były jeszcze większe często też problemy stwarzał program do edycji, który nie obsługiwał plików formatu AVCHD (tych, które są zapisywane choćby z rozszerzeniem .mts). Dziś te problemy należą już raczej do przeszłości, jednak pewne dylematy przy wyborze komputera nadal pozostają.

Czytaj więcej: Jaki komputer do kamery HD?

Akcesoria do kamer JVC - wprowadzenie

Konwerter szerokokątny dla kamer JVCKażdy wideoamator, kiedy już nauczy się używać swojej kamery, powinien rozważyć także zakup dodatkowych akcesoriów do niej - akcesoriów, które ułatwią mu nagrywanie jeszcze lepszych filmów i pozwolą wykorzystać kamerę jeszcze w większym stopniu.

Wielu z nas nie potrzebuje do filmowania dodatkowego oświetlenia czy filtrów, ale na pewno każdemu może przydać się statyw, dodatkowa bateria czy karta pamięci oraz np. konwerter szerokokątny.

Firma JVC dla użytkowników swoich kamer przygotowała wiele akcesoriów, poczynając od akumulatorów o różnej mocy, poprzez ładowarki, torby na kamery, teleobiektywy i nakładki szerokokątne, po kable i nagrywarki DVD, dzięki którym szybko przeniesiemy materiał z kamery na płytę DVD.

Czytaj więcej: Akcesoria do kamer JVC - wprowadzenie